Jakie drewno daje najwięcej ciepła?
Drewno to naturalny surowiec wykorzystywany do ogrzewania. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każde drewno jest takie samo. Różne rodzaje będą palić się wolniej lub szybciej, dają też inną ilość ciepła. Jakie gatunki są wydajne termicznie?
Topowe gatunki drewna o wysokiej wartości opałowej
Najbardziej popularnym rodzajem drewna do palenia jest buk, ze względu na wysoką kaloryczność. Dąb jest nieznacznie mniej kaloryczny i trzeba go dłużej suszyć, ale oba gatunki cechuje trwałość.
Szukając drewna na opał, warto przyjrzeć się też jesionowi i brzozie. Chociaż jesion ciężko porąbać, to jest bardzo wydajny. Brzoza natomiast szybko się spala, ale za może być sezonowana krócej niż inne gatunki.
Inne wysokie miejsca w rankingu zajmują gatunki drzew liściastych, w których jest mniej żywicy niż w iglakach i spalają się równomiernie.
Efektywność cieplna różnych rodzajów drewna
W tej konkurencji zdecydowanie wygrywa dąb. Jego efektywność cieplna jest bardzo wysoka, a wskaźnik gęstości osiąga 630 kg/m3. Wysoko plasuje się też buk – to najbardziej kaloryczne drewno ma 3 091 Kcal.
Drewno miękkie, na przykład lipowe, wierzbowe i topolowe i nie zapewnia tyle energii cieplnej. Szybko się spala, co może doprowadzić do zwiększonej produkcji sadzy.
Sosną i świerkiem także można palić piecu. Drewno to ma co prawda dość niską wartość energetyczną, ale na ich korzyść przemawia dostępność i przystępna cena.
Jakie drewno wybrać dla maksymalnej ilości ciepła?
Potencjał opałowy danego drewna określa się na podstawie kilku parametrów: gęstości, wilgotności oraz gatunku drzewa. Im niższa wilgotność, tym lepiej – idealnie, aby wynosiła nie więcej niż 20%.
Do ogrzewania warto wykorzystać twarde drzewa liściaste o wysokiej klasie gęstości, które charakteryzują się długim czasem spalania.
Porównanie właściwości grzewczych różnych gatunków drewna
Porównując wartości energetyczne drewna liściastego i iglastego, to pierwsze okazuje się bezkonkurencyjne.
Największą gęstość (powyżej tony na m3) wykazują graby i cisy, średnią – jesiony, wiązy, brzozy, buki i orzechy. Niżej plasują się klony i topole, a najsłabiej wypadają drzewa iglaste. Pod względem kaloryczności najlepsze są grab, dąb, buk oraz jesion, a najgorsze olcha i jodła.