Wczytuję dane...

Czy pellet dębowy jest lepszy od sosnowego?

Ogrzewanie pelletem zyskuje coraz więcej zwolenników. To biopaliwo można uzyskać zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych. Materiał na pellet nie jest bez znaczenia, dlatego warto poznać różnice między poszczególnymi opcjami. Nie wiesz, jaki pellet kupić? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Charakterystyka pelletu dębowego a sosnowego

Oba produkty różnią się wydajnością, barwą i zapachem. Dąb ma wyższy wskaźnik gęstości (630 kg/m3), co przekłada się na większą wartość opałową. W przypadku sosny jest to 450 kg/m3, ale jej spalanie jest bardzo dobre.

Granulat dębowy ciężej pozyskać. Powinien składać się w ponad 85% z trocin dębowych, ale na rynku występują też wersje zmieszane z innym rodzajem drewna, które obniżają jego jakość. Zazwyczaj występuje w rozmiarze około 6 mm.

Pellet pochodzenia sosnowego jest jaśniejszy. Powstaje z drzewa o dużym występowaniu, więc łatwo go nabyć. Jego cena bywa jednak wyższa od innych rodzajów. Może też bardziej dymić.

Różnice w spalaniu: pellet dębowy vs. sosnowy

Drewno sosnowe pali się szybciej, ale bardziej równomiernie. Nie wymaga dużej regulacji w czasie podawania i natężenia nadmuchu. Wydziela charakterystyczny zapach żywicy.

Zapach pelletu dębowego jest mniej wyczuwalny. Dzięki niskiej wilgotności wolniej się spala i generuje mniej popiołu. Z drugiej strony, pellet dębowy może być nieodpowiedni dla alergików, ze względu na zawarte w nim pyłki drzewne.

Wybór pelletu do kominka: dębowy czy sosnowy?

Uwagę powinno się zwracać przede wszystkim na kaloryczność pelletu, która świadczy o walorach energetycznych. Odwrotnie niż w przypadku drewna na opał, granulat z drzew iglastych wykazuje nieco lepsze parametry od odpowiednika z gatunków liściastych.

Pellet sosnowy przypadnie do gustu osobom, którym zależy na wysokiej kaloryczności i szybkim rozprowadzaniu ciepła. Tym, którzy chcą rzadziej dorzucać opał i nie lubią nachalnych zapachów, poleca się dębowy.

Wpływ gatunku pelletu na wydajność i trwałość pieca

Ze względu na specyfikę żywicy, drewno iglaste po obróbce staje się bardziej wydajne energetycznie niż liściaste. W pellecie dębowym może znajdować się więcej spieków, za to odmiana sosnowa może mieć większą skłonność do pozostawiania osadów.


<imgsrc="//www.platformafinansowa.pl/assets/other/widget.png" class="show">