Wczytuję dane...

Czy można palić w piecu na pellet drewnem?

Palenie suchym drewnem w piecu przystosowanym do pelletu może znacząco wpłynąć na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Poznaj zalety tego rozwiązania, a nie będziesz więcej palić w inny sposób.

Bezpieczeństwo i zalecenia palenia drewnem w piecu na pellet

Prawidłowa instalacja kotła na pellet to podstawa. Na tym etapie należy podłączyć piec do komina i ułożyć cały system. Równie istotne jest ustawienie parametrów kotła, takich jak temperatura spalania i dopływ powietrza. Bez tego trudno będzie osiągnąć maksymalną wydajność energetyczną.

Wilgotne drewno słabo się pali, a na dodatek wydziela znacznie więcej dymu. Niewłaściwa technika palenia może doprowadzić do wydzielania się groźnego dla życia czadu. Aby tego uniknąć, należy palić suchym drewnem. Warto też przezornie zaopatrzyć się w czujniki gazowe.

W sezonie grzewczym kotły należy regularnie doglądać. W zależności od modelu pieca i poziomu jego eksploatacji może wystarczyć czyszczenie komory spalania albo konieczna będzie konserwacja pozostałych elementów.

Kombinowanie opałów: pellet i drewno

Piec na granulat drzewny umożliwia też ręczny załadunek drewna. Szczapy mogą posłużyć do rozpalenia, natomiast pellet wystarczy do podtrzymania temperatury. Takie rozwiązanie zwiększa efektywność grzewczą i jest bardzo wygodne. Na rynku pojawiły się modele hybrydowe, przeznaczone do opalania dwoma źródłami ciepła na przemian.

Kotły dual wyposażone są w oddzielne komory na drewno i pellet. Mogą automatycznie przełączać tryb pracy pomiędzy rodzajami paliw, a jeśli nie będziesz mieć czasu na dołożenie opału, wystarczy, że przestawisz piec na spalanie pelletu.

Wpływ drewna na efektywność pieca na pellet

Kotły na pellet z możliwością spalania drewna są uniwersalne, a ich użytkownicy doceniają możliwość wykorzystania dwóch źródeł opału. Oprócz tego należą do wyjątkowo trwałych. Dobrze konserwowane mogą służyć przez lata.

Praktyczne aspekty palenia drewnem w piecu przystosowanym do pelletu

Biokominek, do którego można wrzucać zarówno pellet, jak i szczapy posiada wiele zalet. Po wypaleniu się drewna, dla podtrzymania temperatury do komory załadowczej można wrzucić granulat. Wersje hybrydowe kotłów posiadają system automatycznej zmiany źródła ogrzewania, co znacznie obniża zużycie pelletu.


<imgsrc="//www.platformafinansowa.pl/assets/other/widget.png" class="show">