Co lepsze drewno czy pellet?
W miastach zwykle spotyka się ogrzewanie gazowe, ponieważ bloki mieszkalne są podłączone do centralnej ciepłowni. W domach wolnostojących częściej stosuje się piece. Jeżeli wahasz się pomiędzy wyborem drewna na opał a pelletu, koniecznie przeczytaj ten wpis.
Porównanie efektywności energetycznej: drewno vs. pellet
Jeśli chodzi o pellet, po spaleniu pozostawia mało popiołu, nie jest przy tym zbyt kaloryczny. Trudno jednak określić koszty takiego ogrzewania ze względu na ilość czynników zmiennych.
W optymalnie działających systemach energia ze spalanego drewna, która zamienia się w ciepło wynosi 70%. Pozostałe 30% “ucieka” po drodze. Częstotliwość dokładania opału będzie zależeć od gatunku drzewa.
Zalety i wady ogrzewania drewnem a pelletami
Do zalet ogrzewania drewnem zaliczyć można niską cenę oraz przyjemną woń. Materiał jest powszechnie dostępny, a powstały popiół da się wykorzystać jako kompost. Jednakże świeżo zrąbane drewno nie nadaje się od razu na opał, musi przeleżeć około roku.
Niewątpliwym atutem pelletu jest jego wartość opałowa, którą dwukrotnie przewyższa drewno. Można zakupić go na długo przed rozpoczęciem sezonu, będzie wtedy tańszy. Emituje niewiele dwutlenku węgla. Niestety, przez niską kaloryczność, potrzeba go więcej niż drewna.
Który opał wybrać: drewno czy pellet?
Oba paliwa mają pochodzenie drzewne, wykazują też pozytywne i negatywne właściwości.
Kłody będą bardziej odpowiadać osobom, które mogą łatwo pozyskać drewno. Jednak ci, którzy zdecydują się na to rozwiązanie, muszą przygotować się na mniejszy komfort obsługi kotła.
Dawno postawione budynki cechuje wysoka energia użytkowa. Zużycie pelletu w tego rodzaju budownictwie będzie więc wysokie. Bardziej nada się do ogrzewania domów pasywnych.
Ekologiczne aspekty wyboru między drewnem a pelletami
Pellet, jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych metod ogrzewania, zyskał przydomek „zielonego węgla”. Pozwala na zużycie zbędnych zrębów z tartaku lub gałęzi.
Chociaż drewno również zalicza się do odnawialnych źródeł energii, palenie nim będzie ekologiczne tylko wtedy, gdy zostanie właściwie użyte. Do tego celu powinny posłużyć sezonowane, dobrze wysuszone polana, najlepiej z drzew liściastych.